blog Recenzencki

Bez książek człowiek byłby bezludny…

Klątwa Skorpiona, Woody Allen

6

Klątwa Skorpiona (2001)
The Curse of the Jade Scorpion,
gatunek: Komedia kryminalna
produkcja: Niemcy, USA
ocena: 7/10

– Przepraszam za spóźnienie. – Nic nie szkodzi. To tylko godzina i piętnaście minut.

KOBIETA

Płytki,  obskurny, mikrusowaty megaloman, bojący się kobiet, w dodatku krótkowzroczny karaluch. A jakże! Taką postacią jest C.W. Briggs w oczach pięknej Betty Ann „Fitz” Fitzgerald. Długonoga blondynka bierze się za reorganizację całego biura, a co za tym idzie, przysparza głównemu bohaterowi niemałych kłopotów. Już na początku widać, że ta dwójka drżeć będzie koty. Ale jak może być inaczej, skoro mamy do czynienia z filmem Wood’ego Allena? Mistrzowskie władanie słowem, dialogi, które są obfite w cięte riposty i wywołują uśmiech na twarzy, zdają się być zbawieniem w świecie, który mknie wciąż do przodu.
Akcja toczy się w latach czterdziestych, w Nowym Yorku. C.W. Briggs, detektyw ubezpieczeniowy, właśnie odnajduje skradziony obraz Picassa. W ten sposób po raz kolejny zadziwia współpracowników, którzy zupełnie nie potrafili poradzić sobie z tą zagadką. I pewnie byłby to dobry dzień dla detektywa, gdyby nie reorganizacja biura, do której przyczynia się panna Fitzgerald. W dodatku C.W. Briggs nie ma z nią dobrym kontaktów, a jego pierwsze przełamanie lodów, kończą się dla niego totalnym fiaskiem. „Fitz” nie dość, że nie znosi detektywa, to jeszcze mu nie ufa i z chęcią wyrzuciłaby go z pracy. Ponadto  ktoś zaczyna okradać klientów. Wszystkie dowody wskazują na C.W. Briggsa, który nagle staje się głównym podejrzanym.
Klątwa Skorpiona to film, do którego scenariusz pisze sam Woody Allen. Jakby tego było mało, odgrywa w nim główną rolę, detektywa. Dobór obsady aktorskiej nie jest przypadkowy. Widzowie mają do czynienia m.in. z piękną Helen Hunt, która świetnie wciela się w rolę Betty Ann. Również rola Charlize Theron, przykuwa uwagę, gdyż idealnie wpasowuje się w gangsterską stylizację.
W fabule mamy do czynienia z nietuzinkowym związkiem, jaki zachodzi pomiędzy dwójką głównych bohaterów. Niechęć, która wytwarza pewnego rodzaju napięcie między „Fitz” a C.W. przeradza się w pewnym momencie w fascynację. Nie jest to jednak typowa przemiana nienawiści w miłość. Dochodzi tu do wprowadzenia głównych bohaterów w stan hipnozy, gdzie ci, co jeszcze kilka sekund wcześniej pałali do siebie antypatią, teraz patrzą na siebie, jak na parę kochanków, którzy mają w planach małżeństwo. Wątek miłosny z początku jest dość zatuszowany. Dopiero kiedy akcja zaczyna nabierać tempa i komedia kryminalna nakręca widza, zostają odsłonięte nieznane karty. Typowym zagraniem jest problem z kobietami, który jest powtarzającym się wątkiem w filmach Allena. Również dość typowe i wysuwające się na pierwszy plan jest powiedzenie: „Kto się czubi, ten się lubi”.
Ekranizacja ukazuje pewnego rodzaju relacje międzyludzkie. Stawia nacisk na manipulacje, której człowiek nieświadomie się poddaje. A to z kolei prowadzi do szeregu nieporozumień i przeszkód, które skutecznie odgradzają ludzi od szczęścia. Z drugiej strony ten mur łatwo przeskoczyć, tylko trzeba by dać sobie szansę na to.
Akompaniamentem, który wzbogaca całą projekcję filmową jest muzyka. Podkład gitarowy doskonale wzbogaca tło, tworząc świetną atmosferę. Film z roku 2001 podbił moje serce. Być może nie ma w nim efektów specjalnych, które kosztują miliony, a aktorzy często grają za minimalną stawkę, byleby tylko móc pojawić się na planie Woodego Allena. Jak sam reżyser mówi, często daje aktorom wolną rękę w interpretowaniu scenariusza. Wtrąca się w niewielu przypadkach. Można więc zauważyć, że w Klątwie Skorpiona znakomicie zostają odtworzone lata czterdzieste. Klimat tamtej epoki wyraziście jest oddany wystrój wnętrz, jak i grę aktorów. Z czystym sumieniem mogę stwierdzić, że jest to kawałek dobrego kina, które jest pełne ciętych ripost Woodego Allena.

_______________________blogerka

Katarzyna Sternalska
~ eyesOFsoul ©

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

Informacja

This entry was posted on 18 lipca 2013 by in Filmy.