blog Recenzencki

Bez książek człowiek byłby bezludny…

Cena prawdy, Rod Lurie

8

Cena prawdy (2008)
Nothing But the Truth
gatunek: Dramat, Thriller
produkcja: USA
ocena: 9/10

Dzisiaj krótko i trochę bardzo w moim temacie, czyli dziennikarstwo, etyka, prawda, jasne i ciemne strony marzeń.

CIEŃ PULITZERA

Etyka jest to dział w filozofii, nazywany również filozofią moralną. Ale nie należy jej mylić z samą istotą moralności. Ponieważ celem etyki jest dochodzenie do źródeł, nie zaś samo źródło, moralności. Może wydawać się to dziwne, że recenzję filmu „Cena prawdy” zaczynam od definicji pojęcia. Ale gdyby ktoś zapytał mnie, jak jednym słowem opisałabym ten film, to właśnie etyka nasuwa mi się na usta.
W epoce, w której większość czasu przesiaduje się przed komputerem i dotyka klawiatury słowa dziennikarstwo i dziennikarz zaczynają zmieniać znaczenie. Jesteśmy w ciągłej pogoni za sensacją. Dziś nie liczy się informacja, ale to jak się tę informację sprzeda. Kiedy telewizja i radio przestają być głównymi źródłami wiedzy, człowiek myśli, jak przykuć uwagę widza. Poprawnie mówi się na to ekonomia uwagi i ma związek z marketingową częścią informacji, jakie dostarczają nam media.
Ale zanim pomyślicie nad słusznością celowej manipulacji człowiekiem, chciałabym wrócić do etyki zawodowej. A konkretnie do etyki zawodowej dziennikarzy. Ponieważ obowiązek etyczny i dochowanie staranności to obowiązek każdego dziennikarza. Chcąc pracować w tym zawodzie trzeba być odpowiedzialnym.
Film opowiada historię dziennikarki politycznej, Rachel Adams. W rolę główną wcieliła się Kate Beckinsale (kojarzę ją z cyklu filmów Underworld, gdzie odgrywała rolę Selen) . Historia zaczyna się od szokującego artykułu, w którym oskarża się prezydenta o manipulowanie informacjami wywiadowczymi, tylko po to, by można było przeprowadzić atak powietrzny na Wenezuelę. Artykuł wywołuje burzę, która ciągną za sobą serię spekulacji, bo rząd chce wiedzieć, skąd wypłynęły takie informację. I tu zaczyna się grawitacja. Istnieje bowiem coś takiego, jak tajemnica dziennikarska. I zawsze na tej linii dochodzi do konfliktu między tajemnicą, a potrzebami wymiaru sprawiedliwości.
O tym jest ten film. O balansowaniu na krawędzi między godnością, dotrzymaniem słowa, tajemnicą, ochroną, a własnym egoizmem. Pod względem uwydatnienia tego, co jest w życiu ważne – ten film, jest piękny. Myślę, że warto go obejrzeć dla tych przekonań i zasad, jakie wyznaje główna bohaterka. A poza tym myślę, że zakończenie będzie dla was zaskakujące.

_______________________blogerka

Katarzyna Sternalska
~ eyesOFsoul ©

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

Informacja

This entry was posted on 19 lipca 2013 by in Filmy.
%d blogerów lubi to: