blog Recenzencki

Bez książek człowiek byłby bezludny…

Fetysz, Kathe Koja

Fetysz_Kathe-Kojaimages_big29978-83-7674-252-6

Fetysz (2013)
kategoria: literatura współczesna
liczba stron:  344
cena: 34,90 zł
wydawnictwo: REPLIKA
ocena:  6/10 

„- A co, jeśli – zapytała z namysłem, dopijając resztkę wina- a co, jeśli do siebie nie pasujemy?
– Oczywiście, że pasujemy.
– Ale co, jeśli nie?
– Wtedy zawsze możesz się wyprowadzić.
– Albo nas zabić – uśmiechnąłem się – i zjeść.
– Albo – powiedziała Sophie – my zjemy ciebie.” [1]

MROCZNA NATURA

Na stronie Wydawnictwa Replika możemy przeczytać taką zapowiedź:
„To nie tylko powieść erotyczna! To spojrzenie w głąb ludzkiej natury.”
Jess i Sophie znali się od zawsze i na wylot. Żyli w wyjątkowym, wykreowanym przez siebie świecie. Świecie, który był niczym sztuka teatralna. Czuli się wyjątkowi i jedyni, w dziwny sposób samotni, ale za to posiadający niezwykłą umiejętność obserwowania. Czas płynął im na odwiedzaniu galerii sztuki, teatrów i prowadzeniu cygańskiego życia. Żadne z nich nie przypuszczało, że być może wkrótce ich nierozerwalna, magiczna więź zostanie wystawiona na najcięższą próbę.
Trzy osoby: Jess, Sophie, Lena. Dwie natury każdej z nich: jedna – ujawniona dla świata, druga mroczna, skrywana w głębi. I wreszcie jedno, co ich łączy – FETYSZ.

Po takich słowach można spodziewać się mocnych wrażeń. I kiedy wygrałam książkę w konkursie u samego wydawnictwa Replika – byłam przeszczęśliwa. Miałam swój scenariusz, na to co dzieje się w powieści. Ale w zestawieniu moje oczekiwania a fabuła… Fabuła wygrała.
Zanim jednak przejdę do książki – skupmy się na tytule. Fetysz. Kiedy słyszymy to słowo … mamy na myśli coś, co jest wyuzdane i wulgarne. I mimo, że seks, i mimo, że orientacja seksualna nie są już w tym wieku tematem tabu. To jednak dla wielu Polaków są to anomalie. Coś co wykracza poza normę. Jesteśmy krajem, który ze zdziwieniem patrzy na 60letnie kobiety, które umawiają się z 25letnimi mężczyznami. Nie chodzi mi oczywiście o krytykę myślenia, ani w ogóle krytykę tego kim jesteśmy. Raczej chodzi o to, by podkreślić, że wciąż są takie tematy, na które jesteśmy po prostu zamknięci. I „Fetysz” próbuje otworzyć nam oczy. Wszystko zależy tylko od tego, co chce się zobaczyć.
Sięgnęłam po książkę zaraz po tym, gdy listonosz dostarczył mi ją pod drzwi. Byłam jej ciekawa… Tak jak dziecko jest ciekawe prezentów pod choinką. I muszę przyznać, że jestem pozytywnie zaskoczona. Spodziewałam się czegoś na miarę „50 twarzy Greya”.  Że zaraz po premierze będziemy mieć w ręku kolejny bestseller dla kur domowych, które nie są w życiu spełnione. Bałam się też, że książka w pewien sposób zamknie się na coś głębszego. Że będziemy ciągle w temacie fetyszu. Ciągle na tej powierzchni płytkości. A tu jednak jest co poczytać. Wiadomo, że chodzi o erotyzm. O pewne wizje. O sam zmysł, by opisy porywały czytelnika… Ale chciałam, by ta książka przedstawiała coś więcej.
I tu się nie zawiodłam. „Fetysz” to nie tylko erotyczna powieść o trójkącie… rzekłabym nawet bermudzkim. Ale to książka, która kładzie nacisk na wszystko, co dzieje się wewnątrz człowieka. Na obsesje, która wyniszcza. Jesteśmy świadkami upadku. I nie mamy tu do czynienia z wielką mądrością, która każe nam się zastanowić nad własnym życiem. Sytuacje przedstawione są oczami mężczyzny. Prosto, bez komplikacji, bez zbędnych ozdabiaczy, które mogłyby nas tylko zirytować. Jesteśmy wciągnięci w naturalistyczny obraz. Czasami wręcz odrażający…
Autorka sprostała zadaniu. „Fetysz” jest większym studium przypadku, niźli wskazuje na to okładka lub sam tytuł. Jestem pełna uznania, że z czegoś tak banalnego w literaturze jak schemat mężczyzny i dwóch kobiet, Kathe Koja odkrywa coś nowego. Ukazuje światu inną wizję. Jest gorzko i mocno… Książka przypomina dobrą kawę, którą wypija się do ostatniej kropli. Nie należy do łatwych pozycji. Potrzeba na nią czasu i cierpliwości.  Ale wierzcie mi, że warto.

 _______________________
[1] Kathe koja, Fetysz, Wydawnictwo REPLIKA, Zakrzewo 2013, s. 77

_______________________blogerka
Katarzyna Sternalska
~ eyesOFsoul ©

Reklamy

2 comments on “Fetysz, Kathe Koja

 1. Tajemnica
  10 października 2013

  Zdecydowanie warto :) jestem podobnego zdania, książka trudna, ale warta przeczytania :)

  • Recenzencki
   10 października 2013

   Cieszę się niezmiernie :) Pozdrawiam słonecznie, mimo braku promieni! :)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

Informacja

This entry was posted on 7 października 2013 by in Książki and tagged , , , , .