blog Recenzencki

Bez książek człowiek byłby bezludny…

Jesteś cudem, Regina Brett

jestes-cudem-b-iext23366527

Jesteś cudem (2013)
kategoria: poradniki (eseje)
liczba stron:  300
cena: 34,90 zł
wydawnictwo: Insignis
ocena:  8/10 

„Nikt nie wie kiedy nadejdzie jego godzina, nawet pacjenci, u których zdiagnozowano raka. A my po prostu wiemy, że każdą godziną trzeba się cieszyć.” [1]

Regina Brett urodziła się 31 maja 1956 roku. Jej dzieciństwo nie należało do najłatwiejszych. Dopiero w wieku 30 lat skończyła dziennikarstwo i religioznawstwo. Felietony zaczęła pisać w roku 1986. Dwukrotnie została nominowana do nagrody Pulitzera  w dziedzinie reportażu. Jej książki trafiają na listę bestsellerów „New York Timesa”.
„Jesteś cudem” to tak jak pierwsza książka autorki (przyp. „Bóg nigdy nie mruga”), zbiór felietonów, które zawładnęły sercami czytelników na całym świecie. Tym razem Regina Brett swoimi opowiadaniami i esejami chce zainspirować ludzi do cudu. Mówi, że w dzisiejszych czasach łatwo jest czuć się przytłoczonym przez ciągły pęd i pęczniejące problemy.
Trochę nie zgadzam z nazwaniem książki poradnikiem. Poradniki często są naszpikowane martyrologią i językiem, który ciężko jest przyswoić.  Po poradniki sięga się, gdy trzeba napisać pracę licencjacką lub kiedy szukamy sprawdzonych porad w obrębie danego tematu. „Jesteś cudem” to zarówno felietony, jak i opowiadania, napisane sprawnym giętkim językiem, od którego aż trudno się oderwać.  Autorka w książce ani razu nie wątpi w człowieka. Każda strona jest przepełniona wiarą i nadzieją… Przytacza historie z życia, które starają się otworzyć nam oczy. Każdy rozdział sprawia, że człowiek zaczyna się zastanawiać nad sobą i życiem, które go otacza.
Regina Brett w ciekawy sposób łączy sacrum i profanum. Każdy rozdział jest lekcją, która uczy nas… jak być cudem i w siebie więcej nie wątpić:

Jest takie stare powiedzenie: „Jeśli myślisz, ze jesteś za mały, żeby mieć wpływ na świat, to nigdy nie znalazłeś się w namiocie z komarem.”
Zawsze kiedy to słyszę, aż cierpnie mi skóra na myśl o tym, że przez jednego małego, nieznośnego insekta całą noc nie mogę zasnąć, a potem drapie się przez cały dzień.
Tak naprawdę jesteśmy wystarczająco duzi albo wystarczająco mali, czyli mamy idealne rozmiary, żeby wpływać na świat.  [2]

Powyższy fragment to początek pierwszej lekcji, jaką udziela nam Regina Brett. Jak pewnie zauważyliście autorka nie mówi,  że jesteśmy leniwi i dlatego nie chce nam się zmieniać świata. Ona mówi coś zupełnie przeciwnego. Mówi, że nie zmieniamy tego świata, dlatego że nie wierzymy w siebie. Uważa, że błędnie interpretujemy w swoje możliwości, a to z kolei nas tłamsi. My musimy po prostu w siebie uwierzyć. Nie myśleć: „To się nie uda”. Myśleć: „Dam radę. Dokonam tego.”
„Jesteś cudem” to coś więcej niż poradnik. To trochę jak sposób na życie, którego w pewnym momencie nam zabrakło. Shirley Caesar mówi: „Radość którą mam nie świat mi dał, więc nie świat może mi ją odebrać.” Dlatego nie tylko warto, ale i trzeba sięgnąć po tę pozycję. Książka Reginy Brett zmusi nas do refleksji i mam nadzieję, że Was, tak jak i mnie nakłoni do czynów, by zdobywać świat mimo wszelkich przeciwności.

 Książka została wygrana w konkursie organizowanym przez Wydawnictwo INSIGNIS.

insignis

Przypominam również, że jeden z dwóch egzemplarzy książki „Jesteś cudem” można wygrać u mnie na blog’u w „Cudownym konkursie”.

_______________________

[1] Regina Brett, „Jesteś cudem”, Wydawnictwo Insignis, Kraków 2013, s.19
[2] Ibid., s.351
_______________________

blogerkaKatarzyna Sternalska
~ eyesOFsoul ©

Reklamy

3 comments on “Jesteś cudem, Regina Brett

  1. Magda
    1 marca 2014

    Widziałam tę książkę w Biedronce, po wielu pozytywnych opiniach chętnie bym ją przeczytała, gdybym tylko miała więcej kaski :)

  2. Hargus
    29 stycznia 2014

    Bardzo pozytywna książka. Dobrze ujęłaś to w recenzji. Pozdrawiam.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Information

This entry was posted on 17 stycznia 2014 by in Książki and tagged , , , , , , , , , , , , , , , , , , .
%d blogerów lubi to: