blog Recenzencki

Bez książek człowiek byłby bezludny…

Polscy Terroryści, Wojciech Lada

Polscyterrorysci_okladka_500pix

Polscy Terroryści
kategoria: literatura współczesna
liczba stron: 360
wydawnictwo: ZNAK HORYZONT
ocena: 8/10
cena: 44,90

Działali w tajemnicy. Wtapiali się w tłum. Uderzali z zaskoczenia. Za wolną Polskę byli gotowi oddać wolność i życie. Zaborcy nazywali ich „terrorystami”. Sami woleli mówić o sobie: bojownicy, rewolucjoniści.
Organizowali zamachy na życie rosyjskich przywódców. Napadali na banki, pociągi i urzędy. Nikt ich nie szkolił, a i tak doszli do perfekcji w sztuce kamuflażu, przemytu, zdobywania informacji. Równie sprawnie walczyli słowem co rewolwerem czy dynamitem. W Warszawie, Berlinie, Paryżu i Londynie – wszędzie pozostawali o krok przed carską Ochraną. Każdego dnia robili wszystko, by dać Polakom nadzieję na niepodległość.
Byli wśród nich wielcy bohaterowie. Byli wielcy patrioci. Byli też wieczni żołnierze, gotowi do najgorszych aktów terroru w imię wielkiej idei. O wielu historia zapomniała. Inni stworzyli elitę II Rzeczpospolitej. Ale czy ktokolwiek pamięta, że wcześniej byli terrorystami?

~ informacja Wydawcy

PATRIOTYZM

To właśnie oni podkładali bomby i organizowali zamachy. Walczyli o sprawę. Ale czy słuszną? Dziś nikt nie mówi o nich „terroryści”. W świetle przedstawionych faktów i definicji możemy nabrać wątpliwości. Istnieje bowiem kilkadziesiąt definicji tego zjawiska. Nie licząc definicji, które sami tworzymy sobie na co dzień. Kim jest terrorysta?
Takie pytanie w swojej najnowszej powieści postawił Wojciech Lada. Sami zresztą co rusz słyszymy o kolejnych zamachach terrorystycznych. Wystarczy tylko włączyć telewizję. Wiecie jednak co najbardziej mnie zadziwia? Obojętność. Tak jakby w programie informacyjnym spikerki mówiły, o czymś co dzieje się gdzieś na krańcu świata. Coś nieistotnego lub nierealistycznego. Pojawia się też odwieczne pytanie kim są tak naprawdę fanatycy? Skąd się biorą? I dlaczego są gotowi poświęcić życie swoje i innych, w imię racji, którą chcą ogłosić całemu światu…
Wróćmy jednak do Polski. Czy kiedykolwiek na lekcji historii udało Wam się usłyszeć, że Polską rządzili terroryści? Czy kiedykolwiek w szkole padły takie słowa? Na przełomie XIX i XX wieku Polska pozostaje pod zaborami. Zostajemy rozdarci przez trzech zaborców, w wyniku czego znikamy z mapy Europy… Władze pruskie skutecznie zaczynają germanizować ziemie polskie. Czy znajdzie się ktoś, kto spróbuje wydostać nas z opresji? Historia mówi, że tak. Znajdą się śmiałkowie, których jedynym celem będzie mordowanie Moskali. Czy można nazwać ich terrorystami? W świetle faktów działali przecież dla dobra Polski, którą nosili w sercu. Trudno jest nam oceniać tę część historii, która bezpośrednio nie dotyka naszego życiorysu.
W książce natkniemy się na nazwiska, które nie powinny być nam obce: Walery Sławek, Stanisław Mościcki, Józef Piłsudski czy Ignacy Mościcki. O ich losach czytaliśmy wielokrotnie na lekcjach historii. Czy można im przylepić łatkę rewolucjonisty-bojownika? Gdyby dziś jeden z nich miał napisać CV z pewnością wśród wielkich dokonań dla Polski, musiałby sobie dopisać: organizowanie zamachów. Książka przedstawia ich losy w sposób prawdziwy. Mówi nie tylko o akcjach, które udały się naszym bojownikom, ale i o tych na których polegliśmy na całej linii. Książka przedstawia nie tylko samą sytuację ataku, ale i to, co się działo z tymi ludźmi po danej akcji. Skąd ci ludzie brali surowce… Jak w ogóle narodził się ich plan działania, czy też po prostu jak żyli?  Dziś gdy wyłączą nam prąd na pół dnia uważamy to za wielką tragedię, bo nic nie możemy w domu zrobić… W tamtych czasach życie biegło zupełnie innymi torami. Zupełnie inne priorytety miały ważność i zupełnie inną mentalność mieli ludzie.
Książka zawiera przeróżne opisy historii, której do tej pory nie znałam. Ponadto, co najważniejsze dla mnie, autor nie opowiada tego w sposób nużący. Miałam kilku nauczycieli historii w życiu i powiem Wam, że niezwykle ważne jest trafić na nauczyciela z powołaniem… Taki nauczyciel nie tylko przedstawi historię w sposób zrozumiały, ale i zaraża nas tymi informacjami. My chcemy chłonąć tę wiedzę. I chyba właśnie taka jest ta książka. Czyta się ją lepiej niż niejedną powieść. Pozostaje w nas jedynie pytanie czy walka o Polskę była terroryzmem? Czy tylko oznaką patriotyzmu?

Książka została przekazana przez Wydawnictwo Znak HORYZONT, za co jeszcze raz dziękuję.

logo_znak_horyzont08

_______________________
Katarzyna Sternalska
~ eyesOFsoul ©blogerka

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

Informacja

This entry was posted on 12 września 2014 by in Książki.
%d blogerów lubi to: