blog Recenzencki

Bez książek człowiek byłby bezludny…

Mężczyźni bez kobiet, Haruki Murakami

hm

Mężczyźni bez kobiet (2015)
kategoria: literatura obca
liczba stron: 320
cena: 34,90
wydawnictwo: MUZA
ocena: 6/10

„Zostań, kiedyś przyjdzie czas
na pytania
i to, co teraz wciąż jeszcze przerasta nas”

~ Kortez

SZEHEREZADA *

Kim są tak naprawdę „Mężczyźni bez kobiet”? Mogłoby się wydawać, że przecież można żyć bez kobiet. No bo w sumie dlaczego nie? Taka baba… to istny diabeł w spódnicy. Chłop chce iść normalnie i legalnie z kolegami na piwo. To ta od razu psioczy i strzela fochy. Nie dość, że ci potem obiadu nie zrobi, to jeszcze musisz sobie wyprasować te cholerne koszule do pracy. A ta? Nic. Siedzi w kącie i patrzy (albo raczej pastwi się nad tobą) na ciebie. I tylko czeka aż przypalisz żelazko, by mieć kolejny powód do awantury. Albo dajmy na to: chcesz być miły. Kupisz kwiaty – foch, bo przecież na pewno masz coś na sumieniu. Nie kupisz kwiatów – foch, bo w ogóle o niej nie myślisz, w ogóle się nie starasz… Także – ciężki kawał chleba Panowie macie z nami.
Haruki Murakami w najnowszym zbiorze opowiadań, pisze o mężczyznach, którzy czują się odizolowani, samotni. Mimo różnorodności wiekowej każdy z bohaterów jest w pewien sposób obdarty  z miłości, z pragnień, szczęścia. Mamy tu do czynienia z aktorem, studentem, lekarzem, a nawet z właścicielem kawiarni. Z każdym z tych przypadków mężczyzna doświadcza samotności, bo utracił miłość swojego życia. Kobieta w oczach autora jest dopełnieniem mężczyzny. Kimś, kto spaja. Kiedy jej brakuje – mężczyzna podejmuje różne decyzje, w które w mniejszym bądź w większym stopniu wpływają na  całe jego życie.
Literatura japońska w dużej mierze różni się od literatury, którą czytam na co dzień. Autor podchodzi do tematu zdrady w sposób dość metafizyczny. Czasem mam wrażenie, że te historie są jedną wielką bujdą… W pierwszym opowiadaniu spotykamy aktora, który rozpacza po śmierci żony. W kolejnych akapitach dowiadujemy się, że aktor wiedział, że jego małżonka nie była mu wierna, a mimo to wciąż za nią tęskni. Nawet jest tak zdesperowany, że spotyka się z ostatnim jej kochankiem,  by powymieniać się z nim wspomnieniami na temat ukochanej. Taka sytuacja jest u nas w Polsce dość nierealna. Wnioskuję to choćby po obejrzeniu jednego z odcinku kultowego programu „Zdrady”. (Nawiasem mówiąc, marnie wyreżyserowany zapychacz pomiędzy kolejnymi odcinkami tandetnych talk show’ów.)
Murakami bardziej podoba mi się w wersji dłuższych powieści. Wtedy faktycznie jestem w stanie wejść emocjonalnie w inną kulturę. Tym razem te opowiadania, mimo wspólnego motywu, nie potrafiły do mnie w żaden sposób przemówić. Opowiadanie „Drive my car” uświadamia mi, że rzadko zdarzają się na świecie tacy mężczyźni: uczuciowi, tęskniący, trochę masochistyczni. Chyba nie potrafiłabym się z kimś takim związać. Mimo wszystko kobieta potrzebuje mieć w mężczyźnie troszkę takiego ochroniarza, przy którym nie bałaby się o sobie ani o dzieci.
Z pewnością w tych opowiadaniach Murakami zaskakuje. Jest w tych historiach nieopisana nostalgia, z którą człowiek aż czuje to emocjonalne osierocenie, jakiego doświadczają bohaterowie książki. A mimo to nie polubiłam tych opowiadań. Może to wina mojego wyobrażenia mężczyzny… W końcu lepiej jest patrzeć na Was, drodzy Panowie, z perspektywy: silnych, męskich ramion, którym nie straszne złamane serce… niźli na emocjonalne dusze, którym też ciężko po rozstaniu.

*tytuł jednego z opowiadań z książki „Mężczyźni bez kobiet”

Książka została przekazana przez Business & Culture – strategie i komunikacja oraz Wydawnictwo MUZA, za co jeszcze raz dziękuję.

_______________________blogerka

Katarzyna Starostka
~ eyesOFsoul ©

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

Informacja

This entry was posted on 22 listopada 2015 by in Książki.