blog Recenzencki

Bez książek człowiek byłby bezludny…

To skomplikowane, Jessica Park

RECENZJA PRAWIE PREMIEROWA

tsk

PREMIERA 11 MAJ – dzień urodzin Recenzenckiego! Zapamiętajcie tę datę! 

To skomplikowane
kategoria: literatura młodzieżowa
liczba stron: 320
cena: 34,90
wydawnictwo: ZNAK/ OMG Books
ocena: 7,5/10

MIŁOŚĆ (NIE)KONTROLOWANA

„Niektórym uczuciom po prostu trzeba zaufać.”

~ Jessica Park, To skomplikowane

Odkąd zaczęłam przeglądać twórczość Colleen Hoover… Książki dla młodzieży stały się mi bardzo bliskie. I powód, że czuję się przy nich młodziej niż wyglądam – to jedna z tych kluczowych informacji dla osób w wieku 25+. Zawsze sobie wtedy myślę, że jakbym miała znowu te siedemnaście, może osiemnaście lat… Moje życie potoczyłoby się całkiem innym torem. Niestety każdy z nas musi przeżyć młodzieńcze wzloty i upadki. To nieuniknione. Trzeba się porozbijać, rozedrzeć skórę, potłuc, by później móc umieć żyć samemu na własny rachunek.  I poniekąd o tym jest ta książka.
Julie rozpoczyna swoje studenckie życie w Bostonie. Kiedy dojeżdża pod wskazany adres, gdzie powinno się znajdować mieszkanie, które wynajęła… Wita ją restauracja serwująca burrito. Nie mając tu przyjaciół ani nie znając miasta, dzwoni do mamy. Ta w zatrważającym tempie organizuje pomoc dla córki. I tak też poznajemy syna Erin Watkins, Matta. To właśnie u nich na parę dni znajdzie schronienie Julie. Rodzina Watkinsów już na początku wydaje się dosyć… ekscentryczna. Siostra Matta, Celeste, siedzi przy stole obok figurki płaskiego Finna. Finn – nieobecny brat Celeste i Matta – jest przez wszystkich w domu wychwalany. Natomiast Matt jest istnym geniuszem matematycznym, który pochłonięty jest w wirze Internetu. Do tego dochodzą zapracowani i nieobecni rodzice… I Julie. Julie, która poznaje Finna w dość „internetowych” okolicznościach, i w którym się zakochuje. Problem polega na tym, że Finn jest dla niej dostępny tylko na czacie. Julie zakochuje się w jego słowach… Ale czy to na pewno są słowa Finna? Książka jest pełna tajemnic. I nic w niej nie jest takie, jakie nam się wydaje. Kiedy prawda wychodzi na jaw… Julią targają sprzeczne emocje.  Czy dziewczyna poradzi sobie z nową sytuacją?
„To skomplikowane” to typ literatury, który… zaciekawia. Książka od początku ma pewne punkty zaczepienia, w których czytelnik zastanawia się, co jest grane? Nie jest to jakaś głęboka, filozoficzna powieść, po której zmienimy patrzenie na świat. Jest to jednak książka, o której nie można powiedzieć, że jest banalna. Wątek z tajemniczym Finnem i sekretami rodziny Watkinsów z rozdziału na rozdział przyspieszały tempa. Z minusów: irytowały mnie rozmowy prowadzone przy stole. Miałam wrażenie jakby ta sytuacja była nieco przekoloryzowana. Ta sztuczność towarzyszyła mi do końca lektury. Myślę, że to była celowa kreacja bohaterów, która mi po prostu nie przypadła do gustu. (Albo tak mi się tylko wydawało. W każdym razie to skomplikowane i trzeba samemu to przeżyć.)
Nie sądziłam, że książka tak bardzo mnie wciągnie. I faktycznie tytuł nie kłamie: to wszystko jest skomplikowane. Miłość jaka rodzi się na stronach lektury… Do końca niewiadomo z kim zwiąże się Julie. Ja osobiście kibicowałam Mattowi. Jakoś ten geniusz matematyczny i wir Internetowych szaleństw przypominają mi mojego męża!  No ale nie mówcie mu tego, bo jeszcze gotów jest książkę rozłożyć na czynniki pierwsze. Styl autorki jest swobodny. (Ostatnio chyba nadużywam tego słowa!) W każdym razie nie miałam momentu, w którym chciałam książkę odłożyć na półkę. Jestem zaskoczona, że autorce udało się tak wyraziście nadać cechy poszczególnym bohaterom. Tajemniczy, nieobecny i wychwalany przez wszystkich Finn w starciu z zamkniętym w sobie, nieco gburowatym Mattem. Albo nieco… szalona Celeste, która nie może żyć bez płaskiego Finna. I która, jak na trzynastolatkę, jest dosyć obeznana w różnych tematach.

„ Zastanawiała się jaki byłby Finn? Jak by to było go całować? Czy jego dłonie byłyby delikatne?”

~ Jessica Park, To skomplikowane

Powieść Jessicy Park to literatura młodzieżowa. Ale jak wiecie pyknęło mi ostatnio 26lat i do młodzieży jako takiej już na pewno zaliczać się nie powinnam. A mimo to książka (bez scen erotycznych!) wciąga. Ma w sobie coś zaskakującego. Historia rodziny Watkinsów zastanawia. Chociaż powinnam użyć słowa zaciekawia, bo to ono w 100% opisuje całą książkę. Wystawiam ocenę 3 razy Z: jako że zostałam ZACIEKAWIONA, ZASTANAWIAM się nad tym czy i Was nie ominie ZASKOCZENIE.

Książka została przekazana przez Wydawnictwo Znak Literanova otaz Wydawnictwo OMG BOOKS, za co jeszcze raz dziękuję.

omg

_______________________

Katarzyna Starostkablogerka
~ eyesOFsoul ©

 

Reklamy

One comment on “To skomplikowane, Jessica Park

  1. Pingback: Kulturalne hity (i kity) blogosfery #12 - Oko na kulturę

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

Informacja

This entry was posted on 13 Maj 2016 by in Książki.