blog Recenzencki

Bez książek człowiek byłby bezludny…

Bez bagażu, Clara Bensen

481444-352x500

Bez bagażu
kategoria: powieść obyczajowa, romans
liczba stron: 304
cena: 34,90
wydawnictwo: Czarna Owca
ocena: 8/10

Nie ma nic, Katarzyna Starostka

Kiedy piasek Key West znaj­dzie się w twoich butach,
nie będziesz mógł wrócić tam, skąd przyszedłeś.

~ R. P. Evans

po tam­tym domu
po­zos­tały tyl­ko bu­ty pełne piasku
jak­bym nie mogła zapomnieć
skąd przyszłam

i dokąd nie wrócę

„Jedna sukienka, trzy tygodnie, osiem krajów – zero bagażu.” – brzmi złowieszczo. Ale właśnie w taką podróż wybrała się bohaterka Clary Bensen. I wiecie co? Zazdroszczę jej. Bo trzeba mieć odwagę wziąć życie w swoje ręce i iść naprzód. Czasem wędrówka w nieznane okazuje się najlepszym lekarstwem na wszelkie problemy. Mam wrażenie, jakbyśmy zostali pochłonięci przez cyberprzestrzeń. W pracy wszystko jest „na wczoraj” i „pilne”. A w domu? Ani się obejrzysz i jest północ, i już dawno powinnaś spać. Życie przelatuje nam przez palce. Może właśnie ta książka uświadomi Ci, że to najwyższy czas coś zmienić?

Poznali się w Internecie. Wymienili ze sobą parę słów. I mimo że nie znali się zbyt długo, postanowili pojechać ze sobą w podróż. Na trzy tygodnie, bez żadnego bagażu. Wszystko co mieli, musiało się mieścić w kieszeniach spodni i malutkiej torebce. W taką podróż można się spakować w parę minut.   

 

Z jednej strony mamy obraz Europy, oczami obcokrajowców. Z drugiej strony widzimy walkę z depresją. Całą gamę emocji i odczuć, które towarzyszyły bohaterce w każdym poszczególnym dniu. Mamy retrospekcję tego co było i opis zdarzeń, które mają miejsce tu o teraz.  Czułam się trochę jak taki psychoanalityk, który słucha swojego pacjenta i stara się go jakoś nakierować na dobrą drogę. Zresztą Clara sama wspomina o ciągłych wizytach u lekarzy i psychiatrów oraz zażywanych lekarstwach.
Nie można bagatelizować depresji – to jedna z lekcji, która płynie z tej książki. To nie jest jakiś tam wymysł. Jakiś krótki spadek formy. Jakieś maleńkie rozdrażnienie, które pogłębia się z tygodnia na tydzień. Nasze życie toczy się najpierw w głowie. Potem wszystko wprowadzane jest w czyn. Kiedy coś tam szwankuje, nie należy tego bagatelizować.
Pustka: po byłym chłopaku, mężu, po utracie dziecka, pracy…  Ciągła walka o to, by chciało się wstać z łóżka. By zrobić ten pierwszy krok. By dać sobie radę. To ciężkie. Silny bodziec, który w jakiś sposób zmienił nasze życie o 180 stopni sprawia, że odechciewa nam się żyć. To smutne nie widzieć siebie w przyszłości.
I ta książka jest takim światełkiem w tunelu. Nadzieją, że po nawet największej burzy w końcu wyjrzy słońce. To opowieść o poszukiwaniu samego siebie. O tym, że tak naprawdę nic nas nie trzyma w tym naszym tu i teraz. Że czasem, żeby wyjść z długów, trzeba sprzedać wszystko co się ma, i zacząć od nowa. Po prostu. Że nie ma sytuacji bez wyjścia. I że wszystkie problemy da się „wychodzić”. Tylko trzeba zobaczyć siebie na innych ulicach. W innym otoczeniu. Z innej perspektywy. Zdecydowanie polecam!

Znów dziękuję Wydawnictwu Czarna Owca za możliwość podróży dzięki lekturze. 

czarnaowca_nowe-logo-kwadrat-698x698

_______________________blogerka

Katarzyna Starostka
~ eyesOFsoul ©

 

Reklamy

2 comments on “Bez bagażu, Clara Bensen

 1. ladylaurabloq
  30 lipca 2016

  He ,he …pomyślałam ,co bym zabrała w taką podróż bez bagażu …właściwie szczoteczka do zębów w kieszeni byłaby wystarczająca.Z drugiej strony właśnie tak podróżuję co roku – trzy tygodnie ,co najmniej 6 krajów po drodze i jedna walizka,ale na trzech ,więc niewiele .

  • Recenzencki
   30 lipca 2016

   Wow! Czyli podróżnicy są wśród nas! I tak trzymać. To, co zobaczone, spróbowane – już na zawsze będzie Twoje. I to jest piękne. Że życie można wyciskać do końca. :)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

Informacja

This entry was posted on 30 lipca 2016 by in Książki.