blog Recenzencki

Bez książek człowiek byłby bezludny…

Szczęśliwszy o 10%, Dan Harris

szcz10

Szczęśliwszy o 10%
kategoria: poradniki
liczba stron:  264
cena: 34,90
wydawnictwo: Samo Sedno
ocena: 8/10

„(…)szczęście bierze się z tego, co człowiek ma w duszy. A nie z tego, co musi zdobyć albo zrobić. Dopełnienie żadnych warunków nie da szczęścia. Jeżeli wyznaczasz sobie cel, który jest warunkiem twojego szczęścia, to nigdy nie będziesz w stanie się nim ucieszyć i nigdy nie poczujesz się w pełni szczęśliwy. Dostaniesz krótką satysfakcję, ale nie szczęście, którego tak uparcie poszukujesz. Bo szczęście nie leży TAM, tylko jest TUTAJ. W tobie.”

~ Beata Pawlikowska – „W dżungli podświadomości”

PARADOKS SZKLANKI

Każdy ma inną definicję szczęścia. Bo wszystko zależy od sytuacji, położenia geograficznego i ludzi którymi się otaczamy. Dla jednego szczęściem będzie kolejna książka, którą przeczyta i pozostawi na półce, a dla drugiego zdobyty szczyt góry. Dla mnie szczęście wywodzi się ze środka, z którego wypływa również miłość. A kiedy myślę o szczęściu i miłości, wtedy przychodzi mi do głowy cytat: „Tylko dziecko potrafi wbić patyk w ziemie, nazwać go i pokochać.”  Czy potrafimy być szczęśliwi? Myślę, że tak. Bo chodzi właśnie o pielęgnowanie w sobie tego „dziecka”.
Na pierwszy rzut oka mijamy się w definicjach z Danem Harrisem. On bowiem uważa, że kluczem do szczęścia jest… medytacja. Ale niech Was to nie zmyli. Bo w gruncie rzeczy wszystkie definicje prowadzą do szczęścia. Żeby obudzić w sobie dziecko, trzeba uwolnić się od „myśli”. Być trochę takim „Szalonym Kapelusznikiem”. Może oglądaliście najnowszą ekranizację Alicji? To właśnie w niej „Szalony Kapelusznik” miał depresję. Dlatego że przytłaczał się myślami o rodzinie. Był smutny i nieszczęśliwy – zupełnie nieswój. Ale kiedy naprawił błędy z przeszłości i uwolnił się od „myśli” – ozdrowiał.

15631246_1441741899199716_1442777242_o

Opowieść Dana Harrisa – bo naprawdę ciężko mi powiedzieć, by ta książka była typowym poradnikiem „jak być szczęśliwym” – jest prawdziwa. Dlatego że nie czytamy o Janie Kowalskim, który nagle dostał atak paniki na wizji. Czytamy o przeżyciach Dana Harrisa – reportera z ABC News. Człowieka z krwi i kości, który znalazł się w tej sytuacji. I szukał klucza do szczęścia. Sam autor na początku był krytycznie nastawiony do medytacji i tzw. ćwiczenia oddechu. Coś się jednak zmieniło…
„Szczęśliwszy o 10%” pokazuje jasne i ciemne strony pracy w telewizji. Stres, ciągła praca w biegu, ten nieustający cichy głosik w głowie… I Dan Harris – jego bystrość, błyskotliwość, zabawne anegdotki, które sprawiają, że książka jest jak najbardziej przyjazna.  Z czystym sumieniem mogę polecić Wam książkę od Wydawnictwa Samo sedno. Z pewnością nieraz jeszcze do niej wrócę. Bo – tak jak pisała Beata Pawlikowska – szczęście się bierze z tego, co człowiek ma w duszy.

Książka została przekazana przez Wydawnictwo Samo Sedno, za co jeszcze raz dziękuję.
samo-sedno-logo-14757625412

_______________________blogerka

Katarzyna Starostka
~ eyesOFsoul ©

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

Informacja

This entry was posted on 18 grudnia 2016 by in Książki.