blog Recenzencki

Bez książek człowiek byłby bezludny…

Emily, Wiersze wybrane, Emily Dickinson

emily

Emily, Wiersze wybrane
kategoria: poezja
liczba stron: 288
cena: 44,90
wydawnictwo: ZNAK
ocena: 9/10

„Na zawsze” składa się z wielu „teraz”.

~ Emily Dickinson

PUSTELNICA Z AMHERST

Poeci mają w sobie coś mrocznego. To jak historia schowana pod łóżkiem. Wiesz, że jest… Ale kiedy pozostaje w ukryciu, jakoś lżej Ci na sercu. Jakoś cieplej, że wciąż jest tajemnicą. Że nikt o niej nie wie. Właśnie takie są dla mnie jej wiersze. Pełne lęku, niepokoju, mroczności. Pełne nieprzespanych nocy. Pełne jej.

W tym, że nie zdarzy się na nowo, jest cała słodycz życia.
That it will never come again is what makes life so sweet.

~ Emily Dickinson

Emily Dickinson była samotna. Do dzisiaj badacze dociekają, czy jej samotność wynikała z zawodu miłosnego, czy była jedną z masek, w które poetka wcieliła w życie. Mówi się, że jej ostatnie dwadzieścia lat życia spędziła w domu. Pisząc wiersze. Szukając w nich odpowiedzi, wskazówek, a może miłości? Może próbowała dociec, że istnieje taka miłość na zawsze, po której nie ma już więcej nic… i jest tylko ciemność? Może to właśnie o tej ciemności wciąż czytamy. Może to ta ciemność sprawiła, że Dickinson nazwana została pustelnicą z Amherst?

Podoba mi się w agonii to, że jest zawsze prawdziwa.

~ Emily Dickinson

Zbiór wierszy wydanych przez Wydawnictwo Znak, a w przekładzie Stanisława Barańczaka… urzekają. Moje ostatnie zimowe wieczory spędziłam właśnie z nimi. Wiersze Emily w dużym stopniu różnią się od poezji,  które współcześnie można przeczytać na różnych portalach poetyckich. Dzisiaj króluje proza poetycka. Metafory, który budują wokół poety mur. One nie są po to, by Czytelnik odczytał, co autor miał na myśli. One są po to, by Czytelnik nie mógł się domyśleć, o co tak naprawdę chodziło. Żeby nie mógł zobaczyć żadnego obrazu. U Emily Dickinson te obrazy są różne. W jednych Poetka twardo stąpa po ziemi, a w drugich rozprawia na temat miłości, która… bywa ulotna. Mówi o przyjaźni, a później żali się na samotność. Trochę mam wrażenie, jakby Emily Dickinson szukała swojej drogi, swojego miejsca. Że to odizolowanie  od ludzi miało być ucieczką w głąb siebie. Po to by lepiej poznać siebie i swoje pragnienia. Ale kto wie, może się mylę?

16129375_1499400743433831_1809390332_o

Długo zastanawiałam się, jaką Emily Dickinson poznałam. Co tak naprawdę skrywała w tych wierszach, co próbowała ukryć, a co chciała byśmy poznali? W wielu wierszach wydawało mi się, że mówi o śmierci. Jakby to był nieodłączny element jej myśli. Jakby ta śmierć nigdy jej nie opuszczała. I aż zrobiło mi się jej żal, że tak mało radości u niej odkryłam.
Jeśli chodzi o samo wydanie  to chapeau bas dla Wydawnictwa Znak. Z jednej strony mamy oryginalny tekst poetki, a z drugiej przekład Stanisława Barańczaka. I tak powinno się wydawać tego typu wiersze. Powinniśmy mieć możliwość wglądu do oryginału. Ponieważ nie wszystkie teksty tłumaczone są dosłownie, a już w szczególności wiersze. Czasem człowiek próbuje zachować rym i rytm, pewnego rodzaju giętkość, która w mniejszym bądź większym stopniu zmienia znaczenie wiersza. A to już nie jest to samo. I to już nie jest patrzenie na świat oczyma Emily Dickinson, a patrzymy na świat oczyma Stanisława Barańczaka. Dlatego wklejam Wam krótki przykład tego, o co mi chodzi:

185
by Emily Dickinson

“Faith” is a fine invention
For Gentlemen who see!
But Microscopes are prudent
In an Emergency!

185
W przekładzie Stanisława Barańczaka

„Wiara” to świetny wynalazek,
Gdy można zaufać Oku –
Lecz zdarza się nagła potrzeba
użycia Mikroskopu.

Uważam, że w tym wierszu oryginał brzmi zdecydowanie lepiej i ma znacznie lepsze znaczenie. Ale w przekładach chodzi czasem o to, by teksty dawały podobny wydźwięk. Miały podobny rytm.
Chciałabym żeby ktoś kiedyś wydrukował w takim wydaniu moje wiersze. Byłabym chyba najszczęśliwszą osobą na świecie. Póki co moja szuflada pęcznieje, tak jak półki od książek, które czytam. Wam drodzy czytelnicy, jeśli tylko lubicie poezje, to polecam to wydanie wierszy. A może życiorys Emily tak Was zafascynuje, że sami zaczniecie brudzić się poezją?

16121688_1499410533432852_631960473_o

Książka została przekazana przez Wydawnictwo Znak, za co jeszcze raz dziękuję. Mam dzięki Wam pełne dzbany wierszy!
znak

_______________________

Katarzyna Starostkablogerka
~ eyesOFsoul ©

Reklamy

9 comments on “Emily, Wiersze wybrane, Emily Dickinson

 1. jeszczewamnapisze
  29 stycznia 2017

  Ciekawie się czyta. Życie Emily było tak samo niezwykłe jak jej wiersze. A najgorsze, że nie dożyła momentu, w którym jej wiersze zostały docenione.

  • Recenzencki
   30 stycznia 2017

   Jej postać jest dość ciekawa. I czasem mam wrażenie, że mam z nią wiele wspólnego…

 2. Pingback: Tydzień Blogowy #68 – Wielki Buk

 3. Edyta S.
  22 stycznia 2017

  Interesująca recenzja. To prawda że tłumacz wierszy ma kawał trudnej roboty. Moim ulubionym poetą jest Bolesław Leśmian. :)

  • Recenzencki
   22 stycznia 2017

   Ja natomiast swoich ulubionych nie mam, ale wielu czytam… :) Dziękuję. Starałam się dobrze o tym tomiku napisać!

 4. palanee
  20 stycznia 2017

  Piękne wydanie! Sama chyba się skuszę, tym bardziej, że z wierzszami Emily Dickenson miałam do czynienia zaledwie kilka razy w swoim życiu…

  • Recenzencki
   20 stycznia 2017

   To już kolejny tomik wierszy, jaki mam z Wydawnictwa Znak. Ja jestem zauroczona i twardą oprawką, i jakością papieru, i sposobem wydania.
   Natomiast jeśli chodzi o wiersze? No to, co kto lubi. Ja czasem piszę coś tam do szuflady, dlatego chętnie zaglądam do poezji tych, którzy… coś w tej poezji znaczą. :)

   • Oko na kulturę
    20 stycznia 2017

    Może Twoje marzenie kiedyś się ziści :) Czego Ci gorąco życzę!

   • Recenzencki
    20 stycznia 2017

    Tylko żebym dożyła tego! :) Dziękuję.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s

Informacja

This entry was posted on 18 stycznia 2017 by in Książki.