blog Recenzencki

Bez książek człowiek byłby bezludny…

Nie czas na miłość, Agnieszka Walczak-Chojecka

533514-352x500

Nie czas na miłość
kategoria: literatura współczesna
liczba stron: 350
cena: 36,90 zł
wydawnictwo: FILIA
ocena:  8/10 

„Przewodnią myślą mego życia jest on. Gdyby wszystko przepadło, a on jeden pozostał, to i ja istniałabym nadal. Ale gdyby wszystko zostało, a on zniknął, wszechświat byłby dla mnie obcy i straszny, nie miałabym z nim po porostu nic wspólnego.”

– Emily Jane Brontë – Wichrowe Wzgórza

DO UPADŁEGO

Jeśli miałabym w skrócie opowiedzieć o tej książce, zacytowałabym właśnie te słowa:

„Życie jest niczym ścieżka usłana kamieniami wyborów. Czasem mkniemy po niej, nie zważając na nic, jak liście niesione wiatrem, a kiedy indziej schylamy się przy każdym z najmniejszych kamyków. Oglądamy go dokładnie, a końcu pakujemy do plecaka i dźwigamy ze sobą. Niektóre decyzje są jak kamienie milowe – zmieniają nasz los.”

– Agnieszka Walczak-Chojecka – Nie czas na miłość

Ostatnio rozmawiałam ze znajomym na temat „subtelnych czynników”, które sprawiają, że życie wywraca się do góry nogami. To może być zwykła decyzja, o wypiciu jeszcze jednego piwa. O nastawieniu budzika o dwadzieścia minut później niż zwykle. O skoczeniu do wody, na dowód… męskości, bo właśnie obok ciebie przeszła nieziemsko-piękna blondynka. To może być cokolwiek: tak jak zgubienie długopisu, obcięcie włosów, dodatkowe pięć minut na kawę. A świat po tych pięciu minutach jakby włącza dodatkowy bieg. I wszystko zaczyna pędzić. A niedopasowane dotąd puzzle zaczynają mieć sens. Zaczynają układać się w wyraźną całość. Właśnie taka też jest książka Agnieszki Walczak-Chojeckiej. Sprawia, że człowiek zaczyna widzieć i rozumieć niektóre sprawy inaczej.

„Zawsze mnie uderza, jak wiele subtelnych czynników okazuje się mieć tragiczne znaczenie zaledwie chwilę później.”

– Kamil Borkowski

Bohaterowie przypominają tych wyjętych z angielskiego dramatu Williama Szekspira. Podobnie zresztą jak u Szekspira, autorka pokazuje, że (nacjonalistyczne) poglądy jednej z rodzin, mogą zburzyć początek czegoś niezwykłego. Co prawda nie mamy tu do czynienia z typowymi kochankami, jakimi byli Romeo i Julia. Natomiast w samym dramacie Szekspira nie chodziło tylko o tą nieszczęśliwą miłość. Chodziło również o odkrycie, że ludzie nie są tak do końca tylko dobrzy lub tylko źli. Tak jak w życiu. Nic nie jest do końca tylko białe lub czarne.

Autorka przenosi Czytelników w świat wojny. Dla mnie to wciąż obce pojęcie. Urodziłam się w demokratycznej Polsce. O wojnie wiem niewiele. Tyle, co człowiek przez lata swego życia naczytał się lub naoglądał w mediach. W obliczu tego, co dzieje się na świecie, moja wiedza… to naprawdę nic. Jestem z pokolenia, które zginęłoby przy pierwszym wystrzale bomby. Agnieszka Walczak-Chojecka przeniosła mnie do Sarajewa, gdzie wybuchała wojna o charakterze etnicznym. To właśnie w takich czasach przyszło się zmierzyć Chorwatce Jasminie i Serbowi Draganowi (nie wiem czy dobrze odmieniam to imię) z miłością. Czy uda im się odnaleźć w sobie to uczucie, w obliczu podziałów, bomb, głodu i śmierci?

16832864_1541286809245224_1721015217_o

„Ta miłość nie powinna się zdarzyć” – przeczytałam w opisie książki. I coś w tych słowach jest. Bo ta miłość nie powinna się zdarzyć w tamtych czasach. Każdy powinien mieć szanse. A Jasmina i Dragan ciągle napotykali się na kłody pod nogami. Tak jakby los już z góry wiedział, że oni nie powinni być razem. Ale nie myślcie, że to książka tylko o miłości. Bo ta książka pokazuje nie tylko to piękne uczucie, o które przyszło walczyć młodym ludziom. „Nie czas na miłość” – pokazuje walkę o samego siebie. O to, jak jedna decyzja (przytoczę tu historię małej Merjem, która po prostu zbyt szybko wsiadła do pociągu) może zmienić całe życie. O poglądy, które niszczą nie tylko rodzinne więzi, ale i wyniszczają dobroć w człowieku. O wojnie, która zbiera srogie żniwa, gdzie giną niewinni…
To moje pierwsze spotkanie z autorką. I jestem bardzo ciekawa jak dalej potoczą się losy Jasminy i Dragana. Muszę przyznać, że zaskoczyła mnie merytoryczne podejście do tematu. Bo trzeba naprawdę wiele pracy włożyć, by pokazać taki obraz Bałkanów. W dodatku wojna… to wciąż trudny temat. (Niełatwo w takim temacie przesadzić. A w „Nie czas na miłość” wszystko jest dawkowanie w odpowiednich proporcjach. ) Dawno nie czytałam tego typu książki i jestem mile zaskoczona, że znów polska Autorka dała radę. Czekam na drugą część serii, która już za parę dni ukaże się w księgarniach!

Książka została przekazana dzięki uprzejmości Wydawnictwa FILIA ,za co jeszcze raz niezmiernie dziękuję.

filia

_______________________

blogerkaKatarzyna Starostka
~ eyesOFsoul ©

 

Reklamy

One comment on “Nie czas na miłość, Agnieszka Walczak-Chojecka

  1. Pingback: Grudniowe #lekturypasażera | Przekładaniec kulturalny

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s

Informacja

This entry was posted on 20 lutego 2017 by in Książki.