blog Recenzencki

Bez książek człowiek byłby bezludny…

Nie czas na zapomnienie, Agnieszka Walczak-Chojecka

Nie czas na zapomnienie
kategoria: literatura współczesna
liczba stron: 350
cena: 36,90 zł
wydawnictwo: FILIA
ocena:  8/10 

DO KRWI

„[…] nienawiść budzi w człowieku straszną siłę”. 

– Agnieszka Walczak-Chojecka – Nie czas na zapomnienie

Człowiek chce przetrwać. To siła przeżycia budzi w ludziach zwierzęce instynkty. Nie ma usprawiedliwienia na morderstwa, gwałty, liczne rozboje.  Ale nie ma też żadnych słów, które opisałyby, co człowiek czuje, kiedy nie ma wyboru. Kiedy jego serce wypełnione jest nienawiścią. Kiedy widzi się na własne oczy śmierć syna, żony, matki… Co zrobić? Jak się wtedy zachować?  Nie wiem. Wojna budzi w nas skrajne emocje, które prowadzą do nieodwracalnych decyzji.
Na Sarajewie bratobójczych walk nie ma końca. Nie umiem sobie wyobrazić tych litrów krwi wylanych na polach bitwy. Tych bezbronnych kobiet, niewinnych dzieci. Ludzi, którzy muszą uciekać z domu… Szukać schronienia gdzieś indziej. Prosić się o choćby szklankę wody. W pierwszej części sagi bałkańskiej poznaliśmy Dragana i Jasminie. Młodzi aktorzy marzą o lepszym życiu. Gdy nadarza się okazja chcą uciec z niebezpiecznego Sarajewa. Los jednak nie sprzyja zakochanym i ich rozdziela. Ślad po Draganie gnie. Autorka po pierwszej części książki nie daje nam jasnych odpowiedzi. Nie wiemy czy chłopakowi udało się uciec lub czy przypadkiem nie został zabity w czasie niebezpiecznej wyprawy?

W Jasminie nie gaśnie jednak duch walki. Chce zacząć nowe życie. Ucieka z Sarajewa do Polski. Tam spotyka matkę Dragana. Obie kobiety głęboko wierzą, że Dragan odnajdzie się cały i zdrowy. Jednak mijają tygodnie… I wciąż nie ma żadnych wieści o ukochanym. Jasmina postanawia wyruszyć w nieznane. Czy ta podróż okaże się dla niej wybawieniem? Czy uda jej się zapomnieć o Draganie? Czy miłość, która obudzi się w dziewczynie, sprawi, że na jej niebie znów pojawi się słońce?
Ta część sagi mnie zaskoczyła. Przede wszystkim dlatego, że dopiero na samym końcu powieści dowiadujemy się, co tak naprawdę stało się z Draganem. Końcówka tej książki znów pozostaje otwarta. Autorka znów pozostawia Czytelnika z mnóstwem pytań. W dodatku – tak jak przy pierwszej części – Agnieszka Walczak-Chojecka  potrafi tak operować językiem, że te historyczne, trudne fragmenty są tak dobrze wplecione w fabułę… Że ani się człowiek obejrzy, a już koniec książki.

„Nie czas na zapomnienie” to trudna historia o dorastaniu w świecie, w którym miłość nie powinna się zdarzyć. Ale człowiek właśnie w tych okrutnych czasach potrzebuje kogoś, kto będzie. Tak po prostu. Człowiekowi nie trzeba niczego więcej… Tylko tej obecności, której w czasach wojny brak. Autorka po raz kolejny zaskakuje.  Pisze o trudnych wydarzeniach, zmuszając nas przy tym do refleksji nad życiem, śmiercią, czasem… A ten ostatni jest nieubłagany. Gna przed siebie bez względu na wszystko.  To też historia o nadziei. O tym, że po najstraszliwszej wichurze nastaje cisza. Że zza chmur w końcu wyłania się promyk nadziei i przynosi nowy dzień.

„Życie jest niczym warkocz. Radosne moment splatają się z tymi, których jak siwych włosów, chcielibyśmy uniknąć. Czy jednak bez tych trudnych chwil bylibyśmy sobą?”

– Agnieszka Walczak-Chojecka – Nie czas na zapomnienie

Wydaje mi się, że to właśnie te trudne chwile tak naprawdę budują to, kim jesteśmy i kim możemy zostać. Wojna to okrutny czas. Nie pozostawia jeńców. Nie pozostawia wyborów. Trwa. Jest sroga i nieludzka. Sprawia, że budzi się w nas najczarniejsza strona. Autorka nie zawiodła mnie. Pokazała, że potrafi zaciekawić Czytelnika. Nie wykłada wszystkich kart na stół. I własnie dlatego z niecierpliwością czekam na kolejną część książki. Jeśli czytaliście pierwszą część sagu, drugą bierzcie w ciemno.

Książka została przekazana dzięki uprzejmości Wydawnictwa FILIA ,za co jeszcze raz niezmiernie dziękuję.

filia

_______________________

blogerkaKatarzyna Starostka
~ eyesOFsoul ©

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s

Informacja

This entry was posted on 3 kwietnia 2017 by in Książki.