blog Recenzencki

Bez książek człowiek byłby bezludny…

Powrót do starego domu, Ilona Gołębiewska

Powrót do starego domu
kategoria: literatura obyczajowa
liczba stron:480
cena: 39,90
wydawnictwo: MUZA
ocena: 8/10

„Czy boisz się zakochać? Bardzo.

Boję się rozczarowania. Boję się bycia kochaną. Boję się, że to mnie przerośnie. Boję się, że się zawiodę. Boję się miłości i tej całej szopki wokół niej. Boję się, że czasem to za dużo, a czasem za mało. Boję się, że ta miłość nie będzie właśnie tą miłością. Boję się, że to mnie zabije. Miłość to nie błahostka, to coś więcej niż kochać i być kochanym.”

– Autor nieznany

OD NOWA

I chyba każda z nas się boi tego rozczarowania. Że pewnego dnia życie, które sobie zaplanowaliśmy – będzie złudzeniem. Porażką, po której nie uda nam się już nigdy więcej zaufać. Alicja Pniewska, bohaterka książki „Powrót do starego domu”, właśnie się rozwodzi. Nie sposób jest znaleźć słowa, które określą, jak się czuje. Bo z pewnością nie czuje się ona najlepiej. Wiecie… Kiedy kobieta wychodzi za mąż, to nie po to, by było to na chwilę. Małżeństwo to symbol miłości. Czytałam ostatnio, że miłość pojawia się nie w kochaniu w drugim człowieku zalet, ale w akceptowaniu jego wad. To wspieranie tej drugiej osoby w tych wszystkich wadach, które ma. W małżeństwie Alicji zabrakło właśnie tego wsparcia.

„To jest najważniejsza rzecz w życiu ludzkim – mieć swój azyl, swoje współrzędne geograficzne, w których chce się żyć i być z kimś.”

–  Janusz Leon Wiśniewski

Po rozwodzie i utracie pracy, Alicja czuje, że straciła grunt pod nogami. Co teraz? Gdzie jest jej dom ? Gdzie jest jej miejsce?  Wspomnieniami wraca do dzieciństwa, do Pniewa. I tam też szuka swojego azylu na ziemi. Co Alicja odkryje w starych murach swojego domu? Dokąd zaprowadzą ją tajemnice sprzed lat? I czy… odnajdzie równowagę?
Okazuje się, że jej rodzinny dom mocno zainspiruje Alicję… że kobieta zacznie walczyć o samą siebie. Otworzy ramiona na rodzinę i zacznie spełniać swoje marzenia. Będzie chciała zacząć swoją historię na nowo. Rozpocznie nowy rozdział w swoim życiu… A i niejednokrotnie sprawi, że Ty, Drogi Czytelniku, też będziesz chciał w końcu uwierzyć w samego siebie.

Ilona Gołębiewska  pokazała, że czasem warto spakować się do jednej walizki i wyjechać. Otworzyć nowy rozdział. Uwierzyć, że przyszłość należy tylko i wyłącznie do nas. Wiadomo, że rozstania bolą. Jest to najtrudniejszy element naszego życia. I nie ma na niego trafionego antidotum. Autorka pokazuje, że warto próbować. Warto zawalczyć o siebie. W końcu życie… mamy tylko jedno.
„Powrót do starego domu” to powieść, która ma w sobie coś z baśni. I właśnie to wyróżnia tę książkę, spośród innych, które wracają fabułą do przeszłości i rodzinnego domu. Początkowo faktycznie dość opornie szła mi lektura. Jakoś nie mogłyśmy się z Alicją polubić. Natomiast z rozdziału na rozdział historia tak się rozwijała, że Autorka wciągnęła mnie do swojego świata. Myślę, że z każdą kolejną powieścią będzie łatwiej nam się „wczytać” i „porozumieć”, i język nabierze odpowiedniej „giętkości”. Czego oczywiście Autorce życzę.

Książka ma w sobie coś z tej przeszłości, z zapachu starego domu i z papierów trzymanych na strychu.  Klimat wsi (ojj słabo to brzmi, ale na razie nie potrafię znaleźć odpowiednika!), w której człowiek może złapać równowagę, to dość inspirujący i podnoszący na duchu motyw. Autorka mówi o problemach, które mogą się zdarzyć każdemu z nas. To powieść  o radościach i smutkach… Nieprzesłodzona historia o życiu, które może stać się naszym udziałem. Myślę, że warto sięgnąć po tę książkę! A nuż też zapragniesz wrócić do swoich rodzinnych stron.

Książka została przekazana przez Wydawnictwo MUZA, za co jeszcze raz dziękuję.

muza-lo

_______________________blogerka

Katarzyna Starostka
~ eyesOFsoul ©

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s

Informacja

This entry was posted on 6 Maj 2017 by in Książki.