blog Recenzencki

Bez książek człowiek byłby bezludny…

Bogini niewiary, Tarryn Fisher

Bogini niewiary
kategoria: powieść obyczajowa, romans
liczba stron: 352
cena: 36,90
wydawnictwo: Wydawnictwo SQN
ocena: 5/10

„Żyjemy w kulturze, w której nieustannie jesteśmy kuszeni obietnicą czegoś lepszego, młodszego, bardziej sterczącego. Nie rozwodzimy się już zatem, bo jesteśmy nieszczęśliwi – rozwodzimy się, bo moglibyśmy być szczęśliwsi.”

~  Esther Perel „Kocha, lubi, zdradza”

FEMME FATALE

„Bogini niewiary” jest kolejną książką, która wzbudza we mnie skrajne emocje. Tarryn Fisher niezmiennie pokazuje, że słowa mają ogromną siłę. A decyzje bohaterów sprawiają, że do końca Czytelnik nie wie, jakie może być zakończenie. Główna bohaterka inspiruje. Jest kobietą, której charakter wywołuje u mężczyzn dreszcze.  Mam wrażenie, że autorka zbudowała Yarę na podobieństwo kobiet, które jedną nogą stoją już z zasychającym cemencie,  a drugą wyrywaja się na świat. Yara? To niepokorna dusza. Chce latać. Dlatego nigdzie nie zagrzewa dłużej miejsca. A jej partnerzy są przeważnie artystami, którym… łamie serce. Femme fatele? – zapytasz. Możliwe.

Drugim bohaterem jest David, który zakochuje się w Yarze. I tu właśnie pojawia się cały problem powieści. Bo David jest stworzony na podobieństwo idealnego mężczyzny, któremu, jeśli kobieta złamie serce, to on i tak do niej wzdycha. W dzisiejszym świecie nie ma już takich mężczyzn. Poza tym kto normalny wkłada drugi raz rękę do ognia, skoro wie, że płomień parzy? Ten masochizm jednak da się lubić. Mimo tego mankamentu książkę czyta się niewiarygodnie szybko. A i ja jako Czytelnik, żyłam losami Davida i Yary, zastanawiając się, czy bohaterzy, będą szczęśliwsi wybierając inne drogi?

Żyjemy w czasach, w których bardzo łatwo otrzymać nalepkę z napisem „o d r z u t”.  Nie próbujemy naprawiać małżeństwa czy też związku. Czujemy się jak wojownicy… Walczymy. Wyrywamy sobie włosy. Krzyczymy. I w końcu rozwodzimy się, zamiast porozmawiać i powiedzieć, co nas boli. Mam wrażenie, że Autorka całą książkę zbudowała jedynie na charakterkach głównych bohaterów. Na przeciwnościach, które za każdym razem zgrzytają i iskrzą. Zamiast rozmawiać – kłócą się. A to wszystko sprawia, że błahe sprawy – stają się walką o śmierć i życie.

Co mnie, jako już starą kobitę, po prostu śmieszy. Nie wyobrażam sobie w życiu takiej sinusoidy. Dziś z kimś jestem, jutro jestem sama, potem jestem z kimś innym, znów wracam do poprzedniego, potem znów jestem sama… I tak w kółko. (Jak w brazylijskiej telenoweli!) Burzliwość związku Yary i Davida sprawia, że trochę mamy w tej powieści za dużo absurdów. Spodziewałam się po Tarryn Fisher czegoś lepszego. Natomiast to też nie jest tak, że powieść jest bardzo zła. Jest po prostu za bardzo napompowana sztucznymi sytuacjami, które mnie po prostu nudzą. Co nie oznacza, że i Was będą nudzić.

Lektura jest lekka. I z pewnością w te upalne dni szybko w nią wsiąkniecie.

Książka została przekazana przez Wydawnictwo SQN, za co jeszcze raz dziękuję.

SQN_LOGO_master

_______________________

Katarzyna Starostkablogerka
~ eyesOFsoul ©

 

Reklamy

2 comments on “Bogini niewiary, Tarryn Fisher

 1. nieperfekcyjnie.pl
  29 lipca 2018

  Już zachwalana „Bad Mommy” nie powaliła mnie na kolana, więc boję się tej książki, ale na pewno po nią sięgnę. Jestem ciekawa, jakie wrażenie wywrze na mnie.

  • Recenzencki
   29 lipca 2018

   Lubię pióro Fisher. Ale pewnie dlatego, że po tygodniu męczarni w pracy, mam w ręku książkę, która za wiele ode mnie nie wymaga.

   Natomiast Hoover w tej tematyce będzie dla mnie mistrzynią. Bo czy czytam jej starsze książki, czy nowe… Zawsze mnie czymś zaskoczy. :)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Information

This entry was posted on 27 lipca 2018 by in Książki.

Nawigacja